محل تبلیغات شما

ورق ام دی اف چیست؟

ام دی اف یا تخته فیبر با چگالی متوسط

همه ما اسم ام دی اف MDF به گوشمان خورده و تا حدودی با ورق ام دی اف  آشنایی داریم و اطراف خود از وسایلی استفاده می کنیم که از ام دی اف تشکیل شده اند مثل ملبمان، سرویس خواب، میز و کابینت ها. اما در این پست می خواهیم اطلاعات بیشتری از این ورق کسب کنیم.

ام دی اف MDF مخفف عبارت Medium Density Fiberboard به معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است. این ورق ها که نوعی فرآورده چوبی هستند که از کنار هم و فشرده شدن تکه های ریز از چوب نرم و چوب سخت تشکیل می شوند.

مواد تشکیل دهنده ورق ام دی اف قطعات ریز چوب و تکه های به جا مانده از گرده بینه ها با رزین و موم ترکیب و یا چسب ترکیب می شوند و در معرض گرما و توسط فشار پرس می شوند و حاصل کار تخته های فیبر است. این تخته ها و ورقه های بدست آمده بدون روکش هستند که قابلیت نصب روکش را داراند.

روکش های موجود در بازار در طرح و انواع مختلفی تولید می شوند. این روکش ها می تواند شبیه به بدنه ی چوب باشند یا می تواند روکش هایی رنگی باشد.

چگالی ام دی اف 600 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب

         نئوپان یا خرده چوب

علاوه بر ورق ام دی اف ورقه های دیگری به نام نئوپان وجود دارد که بسیار شبیه به ام دی اف ها هستند اما با یک تفاوت، آن هم اینکه نئوپان ها نازک ترا و ضعیف تر از ام دی اف ها هستند. بئوپان یا خرده چوب با استفاده از ذرات ریز چوب ساخته می شوند اما در مقایسه با قطعات چوبی ام دی اف ریزتر و کوچک تر اند به طوری که حتی نئوپان ها از خاک اره هم به وجود می آیند.  به همان میزان که نئوپان ها ظریف تر و حتی ظعیف تر از ام دی اف ها هستند؛ گران تر نیز می باشند.

چگالی نئوپان 160 تا 450 کیلوگرم در متر مکعب

 

اچ دی اف یا تخته فیبر با چگالی بالا

 

ما با مفهوم ام دی اف و نئوپان آشنا شدیم اما مفهوم دیگری به نام HDF وجود دارد که از خانواده ی ام دی اف هاست اما مثل همیشه با کمی تفاوت. در ساخت اچ دی اف قطعات ریز چوب که در ساخت ام دی اف کاربرد دارند؛ استفاده می شود. اما این نحوه ی پرس است که عامل تفاوت این دو ورق است. قطعات چوب در این روش با گرمای بسیار بالاتری فشرده می شود از این رو دیگر نیازی به چسب و موم و رزین نیست. مقاومت اچ دی اف ها معمولا بالاست.

چگالی اچ دی اف 800 تا 1040 کیلوگرم در متر مکعب

 

کاربرد ام دی اف

حالا که به خوبی با ام دی اف ها آشنا شدید و تفاوت آن با نئوپان و اچ دی اف را متوجه شدید می خواهیم بدانیم این ورقه های فیبر برای چه مصارفی و در چه صنعت هایی کاربرد دارد.

دامنه ی کاربرد ام دی اف ها وسیع است و دو دلیل عامل این موضوع است: 1. مقاومت بالا   2. تنوع در طرح و رنگ روکش آن، همانطور که گفتیم ورق ام دی اف قابلیت نصب روکش دارند و می توان روکش های مختلفی را بر روی آن کشید.

کاربرد ام دی اف در ساخت کابینت های آشپزخانه، میز کامیپوتر و میز تحریر، میز غذاخوری، کمد و کتابخانه سرویس خواب که از تخت گرفته تا پاتختی و کنسول و میز آرایش و…


دهکده ام دی اف

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی